Denne luen tilfredstiller både mine krav til en lue og jenta sine. Den er rosa med lekne detaljer,
noe som gjør at hun vil bruke den, og den er god og varm over ørene fordi her ligger luen dobbelt. 

STØRRELSE
Luen passer til barnehagebarn, ca 2-6 år.

GARN
Giada fra Mondial og Tilia fra Filcolana
Jeg har brukt akkurat 1 nøste Giada, som har strikkefasthet 27 masker = 10 cm og det er 175 meter per nøste.
Du kan godt bruke andre merinoullkvaliteter med samme strikkefasthet og lengde. 
Tilia fra Filcolana er en Mohair/silkeblanding med 25 g og 210 meter per nøste. Her finnes det mange alternativer,
deriblandt Kid Seta fra Mondial og Tynn Silk Mohair fra Sandes Garn for å nevne noen. Det gikk med ca 18g til denne luen.
Litt restegarn i en annen farge til værhår og nese. Jeg brukte en brungrå rest.

PINNER OG STRIKKEFASTHET  
24 masker glattstrikk med dobbel tråd på pinne nr. 4 = 10 cm. 

Legg opp 100 masker på en liten rundpinne nr. 4 og strikk glattstrikk rundt i 4 cm før du strikker 1 omgang vrang til belegg.
Strikk glattstrikk videre til luen måler 20 cm fra den vrange omgangen. Når jeg hadde 4 cm, så strikket jeg opp belegget,
men dette kan du sy fast til slutt om du ønsker det. Da må du huske å sy løst slik at ikke luen blir for trang på grunn av sømmen. 
Når luen måler 20 cm, syr du sammen i toppen med maskesøm. Dette finner du en video av her hvis du lurer på hvordan
du gjør det; hvordan maske sammen. 
Nå skal du lage ørene ved å sy noen sting på tvers av hjørnene. Mål ut punktene som er 4 cm fra hjørnet av luen
og sy en søm fra punkt til punkt. Gjør dette i begge hjørnene. 
Fest alle trådene og damp luen under et fuktig klede. 

Nå skal du finne frem litt restegarn og lage værhår. Finn punktet som er midt på luen og lag snuten først. Denne lager du
rett nedenfor sømmen fra beleggskanten, og det blir veldig pent hvis du broderer med maskesting.
Værhårene og snuten lager du ved å sy slik bildet viser. Pass på at du ikke strammer tråden for mye, da blir det vanskeligere å få det pent.
Hvis du ønsker det, kan du også bruke en kontrastfarge og sy maskesting inne i "ørene" slik at de blir mer markert.
Fest trådene og karnevalet kan starte. 

TIPS
Du lager denne enkelt om til en bamselue med å sy fast en liten dusk i hjørnene.